Gäster

GÄSTER

Koreografer och skapare 2015/2016

Koreografer 2014/2015

Koreografer 2013/2014

Koreografer 2012/2013

Andra koreografer
I danskompaniets repertoar inkluderar bland andra Örjan Andersson, Jérôme Delbey, Mats Ek, Helena Franzén, Gunilla Heilborn, Johan Inger, Kenneth Kvarnström, Jeanette Langert, Susanna Leinonen, Tero Saarinen, Wim Vandekeybus, Sasha Waltz, Roberto Zappalà.

Gästlärare
Christophe Dozzi, Amy Raymond, Francesca Caroti, Stephen Sheriff, Ami Shulman, Roberta Mosca, Amancio Gonzalez, Rebecca Hytting, Pedro Goucha Gomes, Juan Kruz Diaz de Garaio Esnaola, Tilman O´Donnell, Georg Reichel, Tom Weinberger, Suzanna Riazuelo, Robert Hewitt, Almut Lustig, Cora Frost, Marc Ribaut, Moritz Ostruschnjak, Anthony Rizzi, James O´Hara, Helder Seabra.

Andra kreatörer
Adel Andersson, Andrea Palombi, Almut Lustig, Anders J Larsson, Armin Kerber, Ascon de Nijs, Avi Yona Bueno (Bambi), Chris Lancaster, Christof Littman, Crista Alfaiate, Daniel Proietto, Andrew Wale, Stine Sjøgren, Martin Flack, Gunnar Innvær, Kate Strong, Daphna Munz, David Dramm, Timo Nieminen, Gai Behar, Rihoko Sato, Tim Wright, Guido Markowitz, Lloyd Newson, Jenny Nordberg, Lutz Deppe, David Stokholm, Frida Fridell, Kate Strong, Lena Haselmann, James O’Hara, Liz Vandal, Lorenzo Bianchi Hoesch, Didier Faustino, Maayan Goldman, Ori Lichtik, Meritxell Aumedes Molinero, Mads Nielsen, Manuel Osterholt, Max Renne, Kristin Torp, Adolphe Binder, Kyrre Heldal Karlsen, Miguelangel Clerc, Sabine Dargent, Doey Lüthi, Adam Silverman, Ale Möller, Sergio Pessanha, Slavna Martinovic, Stray Dogs, Susanne Betancor, Cora Frost, Szymon Brzóska, Sir Antony Gormley, Les Hommes, Sara Laurenco, Shogo Yoshii, Miriam Andersén, Tamara Saphir, Tobias Hallgren, Wil Frikken, Yamila Rios, Yoshihiro Hanno (RadiQ), Shoya Dozono.

Kreatörer för 37°/Suburbia, nuDans, Katapult, Outland
Astrid Boons, Aviad Arik Herman, Chiaki Horita, Danielle de Vries, Harumi Terayama, Heather Telford, Jim De Block, Jubal Battisti, Kyoko Matsumoto, Lotem Regev, Mattias Olaison, Nigel Campbell, Pascal Marty, Satoko Takahashi, Aviad Herman, Anna Altès, Danielle de Vries, Roderick George, Toby Kassell, Kyoko Matsumoto, Oleg Stepanov, Stephan Laks, Adolphe Binder, Rebekka Hytting, Moritz Ostruschnjak, Dan Langeborg, Ingeborg Zackariassen, Rayco Cano Cortes, Jerome Delbey, Simone Deriu, Meritxell Aumedes, Hlin Hjalmarsdottir.

Kontakta oss

Christina Nilssons Gata, 411 04 Göteborg
Telefon (växel) 031–10 80 00
Biljettkassa och restaurang 031–13 13 00

Följ oss:

GöteborgsOperan – en del av En del av Västra Götalandsregionen